STRAZBURG ÜRÜN VE EL SANATLARI SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI

İşyurtları Ürün ve El Sanatları sergisi Strazburg Avrupa Konseyi binasında düzenlenen törenle açıldı.

Ceza İnfaz kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren işyurtlarında hükümlüler tarafından mesleki eğitim çalışmaları sonucu ortaya konan ürünlerin sergilendiği ve 14 Ekim 2019 tarihinde yapılan ürün ve el sanatları sergisi açılış törenine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Kasım Çiçek, Ceza İnfaz kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumu Başkanı Murat Atan, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tayyip Çiçek, Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanı Dr. Hacı Ali Açıkgül, Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Gabriella Battaini Dragoni, Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcilisi Kaan Esener, Adalet Bakanlığı ve Avrupa Konseyi temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Ev sahibi sıfatıyla açılış konuşmasını yapan Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcilisi Kaan Esener işyurdu sistemi ve misyonu hakkında konuklara bilgi verdi. Ardından kürsüye gelen Adalet Bakanı Gül şöyle konuştu: “İşyurtları sistemi bütün dünyaya model olmuş örnek bir sistemdir. İnfaz sistemimizin temel amacı onarıcı adalet yaklaşımıdır. Bir kişiye ceza vermek yerine bu kişinin toplumla, kendisiyle barışık olması, bir arada olması tüm çağdaş infaz sistemlerinin aradığı ortak değerdir. Bu çerçevede, tutuklu ve hükümlüleri toplum kurallarına saygılı, toplumla entegre olmuş bireyler haline getirmeyi amaçlayan infaz sistemimizin bir neticesi olarak bugün kurumlarımızı hem eğitim veren hem de meslek öğreten kurumlar durumuna getirmek bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin önem verdiği faaliyet arasındadır. Hükümlü ve tutuklular bugün 180’den fazla iş kolunda eğitim görmekte ve çalışmaktadır. Bu, cezanın infazından sonra topluma entegre olmak için çok önemli bir imkandır ve bugün burada sergilenen ürünler, tutuklu ve hükümlülerin el emeği göz nuru ürünleridir. Tutuklu ve hükümlüler çalışırken hem sigorta imkanından yararlanmakta hem de meslek sahibi olarak topluma faydalı bireyler durumuna gelmektedir.
Ben buradan, bu organizasyonun düzenlenmesine katkıda bulunan Avrupa Konseyi’ne teşekkür ediyor ve fuarın hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen tüm işyurdu çalışanlarına da ayrıca teşekkür ediyorum.”

Konuşmaları ardından protokol heyeti ve konuklar tarafından stantlar gezildi ve sergilenen ürünler incelendi. Ürünler hakkında konuklara Bakan Abdulhamit Gül ve Başkan Murat Atan tarafından bilgi verildi. Azerbaycan Adalet Bakanı Fikret Memmedov da ilk gün sergiyi gezenler arasındaydı. Azerbaycan Fransa Büyükelçisi ile birlikte sergiyi ziyaret eden Bakan Memmedov sergiyi gezerek ürünler hakkında bilgi aldı.

Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Strazburg Daimi Temsilciği ile Adalet Müşavirliğinin önemli katkı ve organizasyonu ile düzenlenen sergi 18 Ekim tarihine kadar ziyaretçilerine hizmet verecek.

Fotoğraflar