SIFIR ATIK PROJESİ'NDE 7 AYDA TOPLANAN ATIK 153 TONA ULAŞTI
Sıfır Atık Projesi ile Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde Ceza İnfaz Kurumları binalarından toplanan değerlendirilebilir atık miktarı 7 ayda 153 tona ulaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sn. Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde 2017'de hayata geçirdiği Sıfır Atık Projesi'nin; Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde Haziran-2019 tarihinde uygulamaya geçmesinden itibaren ceza infaz kurumları binalarından, projenin başladığı günden bu yana 153 ton değerlendirilebilir atık, kaynağında ayrı toplanarak ekonomiye kazandırıldı.

Proje ile şu ana kadar 71 ton kağıt-kartonun geri kazanımı sağlanarak, bin 207 ağacın kesilmesinin önüne geçilmiş oldu.

Ayrıca 36 ton plastik atığın geri dönüşümüyle de 587 varil petrolün kullanımından da tasarruf edildi.

38 ton metal atığın dönüşümüyle toplam 49,3 ton hammaddeden tasarruf elde edilirken, 8,5 ton organik atıktan 3,1 ton kompost (bitki atıklarından yapılan gübre) üretildi.

Sıfır Atık Projesi'nin ülke çapında yaygınlaştırılması, kamu kurumlarında çalışmaların daha etkin, sistemli yürütülmesi ve tüm Türkiye'de uygulanması için Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu olarak İzmir Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde Sıfır Atık Projesine geçiş çalışmaları ve Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi inşaatı devam ederken; İstanbul bölgesi için proje çalışmaları devam etmektedir.

 
Fotoğraflar