MESLEKİ YETERLİLİKLERİ DEĞERLENDİRİLEN HÜKÜMLÜLERE BELGELERİ TÖRENLE VERİLDİ.
MESLEKİ YETERLİLİKLERİ DEĞERLENDİRİLEN HÜKÜMLÜLERE BELGELERİ TÖRENLE VERİLDİ.

Mesleki yeterlilikleri değerlendirilen hükümlülerin belge dağıtım töreni 20 Ağustos 2019 tarihinde Ankara’da yapıldı.
İşyurtlarında mesleki eğitim alan ve çeşitli meslek dallarında sınavlara katılarak kalfalık, ustalık ve mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan hükümlülere belgeleri, 20 Ağustos 2019 tarihinde saat 11.00’de Ankara Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde yapılan törenle teslim edildi.
Törene Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri Kurumu Başkanı Murat Atan, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman, TOBB MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, Ziraat Bankası 1. Bölge Başkanı Ali Aras, kurum yöneticileri, basın mensupları, belge alan hükümlüler ve diğer davetliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan tören açılış konuşmaları ile devam etti. İşyurtları Kurumu Başkanı Murat Atan, işyurdu çalışmalarından kısaca söz ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bizler, toplumda farklı nedenlerle suça sürüklenmiş; eğitim ve istihdam olanaklarından yararlanamamış hükümlülere, çalışma hayatında yer almaları için ikinci bir fırsat sunmaktayız. Bu kişileri ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda birer ara eleman olarak yetiştirmek, onlara istihdam alanı yaratmak; böylece onların hem kendileri ve aileleri hem de ülkeleri için sağlayabilecekleri katkıyı doğru ve etkili değerlendirmek üzere yürüttüğümüz çalışmaların çok anlamlı ve yerinde olduğuna yürekten inanıyoruz.
Bizler İşyurtları Kurumu olarak, kuruluş amacımıza ulaşmak üzere, suça karışmış veya suça itilmiş insanlara sadece belli meslek alanlarındaki teknik bilgi ve beceri vermekle yetinmiyoruz. Bunun yanında, iş ahlakını, iş disiplinini, iş sağlığı ve güvenliğini, hijyeni de öğretiyoruz. İşyurtları Kurumu, tutuklu ve hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması amacıyla yürütülen infaz hizmetlerini, somut çıktıları bakımından en kısa vadede sonuca ulaştıran Kurumların başında gelmektedir.  Özellikle son dönemde istihdama yönelik meslek dallarına yoğunlaşarak tutuklu ve hükümlülerin salıverilme sonrası yaşamlarını idame ettirebilecekleri bir meslek veya sanatı öğrenmeleri ve bu meslekle ilgili belge sahibi olmaları konusunda ciddi mesailer harcanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi kurumlarımız yanında bugün burada temsilcilerinin de bulunduğu sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileriyle yürütülen iş birlikleri neticesinde; hükümlülere verilen mesleki eğitimlerin ölçülmesi, değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi konusunda da oldukça önemli bir yol kat ettik. Bu itibarla iş birliği yaptığımız bu kurumların yetkililerine şükranlarımı sunuyorum.”
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu da konuşmasında sadece son bir buçuk yılda yaklaşık 900 hükümlü ve tutuklunun kalfalık, 23 hükümlü ve tutuklunun ustalık, 2 hükümlünün ise usta öğreticilik belgesi almasına vurgu yaparak “Örgün ve yaygın eğitim kapsamında hükümlülere yönelik eğitim çalışmaları yürüten İşyurtları Kurumunu bu önemli çalışmalarından ötürü tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan da, son dönemde ülkemizde mesleki yeterlilik kapsamına alınan meslek sayısının artığını ve kurum olarak ülke genelinde sayıları 207’yi bulan belgelendirme kuruluşları eliyle çok ciddi sınavlar yapıldığını, İşyurtları Kurumu ile yapılan protokol kapsamında da hükümlü ve tutukluların bu sınavlara katılması konusunda güzel bir iş birliğine girildiğinden söz etti. Ceylan şöyle devam etti: “Bugün bu törende vereceğimiz mesleki yeterlilik belgeleri, uluslararası geçerliliğe ve yeterliliğe sahip bir belgedir. Bu belgelerin, tahliyelerinden sonra hükümlülere faydalı olacağına inanıyorum. Bu çalışmalarda, başta İşyurtları Kurumu Başkanı Murat Atan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
Konuşmaların ardından yapılan belge töreninde 15 hükümlüye mesleki yeterlilik belgesi, 6 hükümlüye de kalfalık belgesi verildi. Yerel ve ulusal basının oldukça ilgi gösterdiği program toplu fotoğraf çekimi ardından sona erdi.
 
Fotoğraflar