İŞYURTLARINDAN YERLİ IRKLARI YAYGINLAŞTIRMA KAPSAMINDA ÖNEMLİ PROJE
İşyurtları Kurumu tarafından Burdur E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde, yörük kültürü ile özdeşleşen ve dünyada sadece Akdeniz Yöresinde yaşayan keçi türünün yaygınlaşması amacıyla hayata geçirilen “Honamlı Keçi Yetiştiriciliği” projesi ilk meyvesini verdi.
Verimliliğiyle ünlü ve üstün ırksal özellikleri bulunan Honamlı Keçisi yetiştirilmesi ve yaygınlaşması sağlanarak, hayvancılık alanında yerli ve milli üretimin desteklenmesi yoluyla hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlanmasının hedeflendiği ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile koordineli olarak yürütülen projede 2020 yılı sonu itibarıyla ilk yavrular doğmaya başladı.
Şu an itibariyle yaklaşık 331 adet Honamlı Keçisi bulunan Burdur E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü hayvancılık tesislerine 2021 yılında 2. ağıl, sağımhanenin de eklenmesi planlanıyor. Bu kapsamda yılda yaklaşık 50 hükümlüye iş başında uygulamalı olarak mesleki eğitim alma ve çalışma imkanı sunulacak.

 
Fotoğraflar