İŞYURTLARINDA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER İÇİN HASAT ZAMANI

İşyurtları Kurumu, daha fazla hükümlü ve tutuklunun iş ve meslek imkânına kavuşması, buradan elde edilen katma değerli ürünlerin de yerli ve milli üretimle ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla tarım faaliyetlerini sürdürmektedir. 2018 yılından itibaren başlanan ekolojik gül ve lavanta yetiştiriciliği ile tarım alanında farkındalık oluşturan üretimlere geçilmiştir.

Isparta E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesindeki 60 dekar arazide, uluslararası alanda ülkemizin tanıtımı için marka değerine sahip olan “Isparta Gülü” yetiştirilmektedir.
2019 yılından itibaren “İyi Tarım Uygulaması Sertifikası” alınarak gerçekleştirilen üretimle kişisel bakım ve kozmetik ürünleri üretiminde kullanılan gül bitkisinin hasadı, yılın mayıs ve haziran ayı içerisinde yapılmaktadır. 2020 yılı için gerçekleştirilen gül hasadından toplanan 11.421 kg gül çiçeğinden distile sonucunda 1.775 gram gül yağı ve 5.800 kg gül suyu mayası elde edilmiştir.

Ayrıca tıbbi ve aromatik bitkiler kapsamında yer alan ve toprak ıslahı amacıyla yetiştirilen lavanta bitkisi, Niğde Açık, Keskin Açık, Burdur E Tipi Kapalı ve Açık, Isparta E Tipi Kapalı ve Açık, Tokat T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumları İşyurtları Müdürlükleri bünyesindeki toplam 82 dekar arazide yetiştirilmektedir. Lavanta hasadı, temmuz ayı sonu itibariyle gerçekleştirilecek olup; lavanta bitkisinden elde edilen ürünler başta kozmetik ve temizlik ürünleri olmak üzere lavanta yağı, parfümeri ve ilaç sanayiinde, ayrıca sabun ve diğer endüstri kollarında da kullanılmaktadır.

Fotoğraflar