İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı' Alanya'da Açıldı
Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından organize edilen “İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı” Alanya’da açıldı. Fuarda; gıda ürünlerinden tekstil ürünlerine, gümüş ürünlerinden hediyelik eşya ürünlerine, deri ürünlerinden ahşap ürünlerine kadar yüzlerce çeşit ürün sergilenerek pazarlanıyor. Alanya’da ilk kez düzenlenen ve 1-5 Haziran tarihleri ile 14:00 - 23:00 saatleri arasında hizmet verecek olan etkinlik İskele Şelale Meydanında misafirlerimizce ziyaret edilebilecektir.

Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından 01 Haziran 2024 günü saat 14:00'te yapılan “İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı” Alanya açılış törenine Antalya Valisi Hulusi Şahin, İşyurtları Daire Başkanı Hüsnü Gezginci, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Yakup Ali Kahveci, Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Celal Tekin ile mülki amirler, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, yargı mensupları, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, yerel basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan İşyurtları Daire Başkanı Hüsnü Gezginci;
“İşyurtları kurumu; mobilya, metal, tekstil, gıda, tarım ve hayvancılık ürünleri, hizmet işkolları ve sosyal tesis işletmeleri ile dünyaya emsal teşkil eden bir yapıya kavuşmuştur, dedi. 368 işyurdu müdürlüğü aracılığıyla 200 farklı işkolunda 1.700'den fazla atölye ve tesiste yapılan mesleki eğitimlerde yüzlerce ürün üretildiğinden bahseden Gezginci, ayrıca konuşmasında bazı kamu kurum ve kuruşlarının ihtiyaçları doğrultusunda üretimler yapıldığına da değindi. Ülke genelinde 82 satış mağazası ve ceza infaz kurumlarında yer alan kantinlerde yapılan bu üretimlerin satışa sunulduğunu belirtti. Yılda ortalama 60 bin hükümlü, işbaşı mesleki eğitimleri ile varolan mesleklerini devam ettirerek geliştirmekte ya da yeni bir meslek öğrenerek bu üretimlere katkı sağlamaktadır. İşbaşı mesleki eğitimlere katılan hükümlü ve tutuklulara katkı sağladıkları üretimler karşılığında gündelik ödenmekte olup ürünlerin satışından elde edilen kardan da pay verilmektedir. Bu üretimler sayesinde yerli ve milli ekonomiye destek olunmakta, ülke ekonomisine önemli katkı sağlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Törende konuşma yapan Vali Hulusi Şahin;
"Cezaevindeki hükümlü ve tutukluların tahliye sonrası yaşamlarında suçtan uzak durmaları için işyurtlarında aldıkları işbaşı mesleki eğitimleri ile hayata hazırlanıyorlar. İşbaşı mesleki eğitimleri sonucu üretilen ürünler çok geniş bir yelpazeyle Alanya'da sergilenecektir. Böylece hem tutuklularımıza hem de hükümlülerimize ilerideki hayatlarında çok daha erdemli bir yaşam sürmeleri ve helalinden kazanç elde edebilmeleri için imkân sağlanmaktadır. Mesele cezaevine düşmek değil, mesele bundan ders almaktır." dedi.

Ceza infaz kurumu işyurdu müdürlüğü atölyelerinde üretilen ürünlerin tanıtım ve pazarlamasının yapıldığı fuar 01-05 Haziran 2024 tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır.
Fotoğraflar