İŞYURTLARI TEKSTİL SEKTÖRÜNE YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR
Hükümlülerin istihdama yönelik meslek edindirilmesi ve mevcut mesleklerinin geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren işyurtları, ülke genelinde birçok atölye ve tesiste tekstil ve hazır giyim alanlarında iş başında mesleki eğitim veriyor.

İstihdama yönelik önemli meslek dallarından olan hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren işyurdu müdürlüklerinden birisi de Sinop E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumudur. Kurum, bünyesinde oluşturulan atölyelerde mont, pantolon ve gömlek üreterek dalında bir marka haline gelmeyi başardı.

Kurumun kapalı bölümdeki 1000 metrekare alanda öz kaynaklarla oluşturulan atölyede mont, pantolon ve gömlek üretimi; açık bölümünde ise Kamu-Özel sektör iş birliğiyle kurulmuş olan 2500 metrekare alanda gömlek üretimi çalışmalarını sürdüren atölye, gerek atölye büyüklüğü ve üretim kapasitesi gerekse makine ve donanım bakımından işyurtlarına ait en büyük hazır giyim atölyeleridir. Bu atölyelerde her yıl yüzlerce hükümlü ve tutukluya; üretimin kalıp, kesim, dikim, ilik açma, düğme dikim, ütü, katlama, ambalajlama vb. birçok aşamasında mesleki eğitim verilmektedir.

İş başında eğitim modelinin en güzel örneklerinden olan atölyelerde, mesleki eğitim süreçleri modern teknolojinin iş disiplini ve mesleki eğitim prensipleriyle birleştirilmesiyle oluşturuluyor. Süreç sonunda hükümlüler nitelikli birer ara eleman olarak yetiştirilerek yeniden topluma kazandırılıyor.

 
Fotoğraflar