İŞYURTLARI KURUMUNDAN SIFIR ATIK PROJESİNE ÇEVRECİ BİR ADIM DAHA…
İşyurtları Kurumu tarafından, “Daha yeşil, daha temiz bir dünya için” sloganıyla tüm ülkede sürdürülen “Sıfır Atık Projesi”ne önemli katkı yapacak bir adım atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ve ülke genelinde yaygınlaştırılması hedeflenen Sıfır Atık Projesi’ne İşyurtları Kurumu olarak Türkiye’de ilk kez, geri dönüşüm malzemesinden geri dönüşüm kumbarası üreterek destek verdi.

Kaynakların doğru ve verimli kullanılması, israfın önlenmesi ve atıkların geri kazanılacak şekilde değerlendirilmesi kapsamında İşyurtları Kurumu çok önemli bir projeye daha imza attı. Gerek mesleki eğitim gerekse sosyal sorumluluk bilinci kazandırma bağlamında daha önce tamamı organik malzemeden oyuncak ve özel eğitim materyali ve çevreye zararlı yakıt atığı bulunmayan elektrikli bisiklet, güneş enerjisi ve biogaz tesisi gibi çevreci ürünler ortaya koyarak çevre bilinci konusundaki duyarlılığını gösteren İşyurtları bu kez de Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan atölyede, geri dönüşüme kazandırılacak malzemelerinin geçici depolanması için kullanılmak üzere kendisi de geri dönüşüm malzemelerinden oluşan geri dönüşüm kumbarası üretildi.

Tamamı geri dönüşüm malzemelerinden oluşan ve dış etkenlere oldukça dayanıklı olan kumbaralar, yarınlara temiz bir dünya bırakma amacıyla yapılan çevreci çalışmalara ayrı bir anlam kattı.

Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde faaliyet gösteren ve 70 hükümlü ile günlük 100 takım üretebilme kapasitesine sahip bulunan atölyede imal edilen kumbaralar, bu amaçla kullanılan ahşap, metal, plastik vb. malzemeden dayanıklılık, ekonomik olma ve çevreye zararlı madde barındırmama konularında çok daha avantajlı bulunuyor. İşyurtları Kurumu, diğer kurum ve kuruluşların da sıfır atık sistemi kurmasına destek olma, bu kurum ve kuruluşların atık depolama maliyetlerinin en aza indirilmesine yardımcı olma ve bu üretimlerle birlikte toplumsal faydanın ve çevre bilinci konusunda duyarlılığın artırılmasına katkıda bulunma gibi amaçları gerçekleştirilmesi için önümüzdeki dönemde bu üretimleri yaygınlaştırmayı planlıyor.

 
Fotoğraflar