İŞYURTLARI GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARINI YAŞATMAYA DEVAM EDİYOR
Hükümlü ve tutuklulara bir meslek veya sanat kazandırmak amacıyla ülke genelinde 310 işyurdu müdürlüğünde faaliyet gösteren İşyurtları Kurumu, kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri yeniden canlandırarak sosyal sorumluluk görevini de yerine getiriyor.

180’den fazla mesleki alanda faaliyet gösteren ve bunun yanında kaybolmaya yüz tutan geleneksel Türk el sanatlarını yaşatarak kültürel mirasın korunması kapsamında Telkâri, Sedef Kakmacılık, Oltu Taşı İşlemeciliği, Yazmacılık, Ciltçilik, Bastonculuk, Yemenicilik gibi kaybolmaya yüz tutmuş meslek dallarında da önemli çalışmalar yapan İşyurtları Kurumu, Ülkemizin önemli karakteristik meslek dallarından biri olan “Taş Duvarcılığı” dalında Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde meslek eğitimi çalışmaları yürütüyor.

2019 yılı sonunda başlayan bu çalışmalar kapsamında açılan ilk kurs 2020 yılı Şubat ayında tamamlandı. Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü, Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Menteşe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Taş Duvarcılığı kursuna devam eden hükümlüler, halk eğitim merkezi onaylı kurs katılım belgesi almaya hak kazandı.

Menteşe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından görevlendirilen usta öğretici Mustafa Şimşek tarafından uygulamalı olarak verilen ve dört ay süren kurs süresince hükümlüler tarafından bir adet 90 metrekarelik taş yapı ile iki adet taş köy çeşmesi yapıldı. Kurs sonunda ortaya çıkan bu eserler, gerek yapısal özellikleri gerekse estetik özellikleri bakımından göz dolduruyor.

 
Fotoğraflar