İŞYURTLARI EDİRNE'DE TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASI KORUYOR
İşyurtları Kurumu tarafından 2019 yılı Nisan ayında, Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde Mimari Restorasyon ve Koruma İş Kolunun açılması ile yürütülen çalışmalar kapsamında tarihi ve kültürel mirasımız korunurken eğitim verilen hükümlülerin ülkemizin ihtiyaç duyduğu restorasyon dalında nitelikli birer ara eleman olarak yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Bir sosyal sorumluluk görevi olarak ülkemizde tarihi ve kültürel zenginliklerin korunmasına destek sağlamak ve tarihi çevre bilincini artırmak amacıyla kolları sıvayan Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığının yakın ilgisi ve takibiyle, Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı desteği ve Edirne Müze Müdürlüğü uzmanlarının denetim ve gözetiminde, tarihi yapıların ve bu eserlere ait kalıntıların restore çalışmalarını kurum bünyesinde açılan Mimari Restorasyon ve İnşaat İş Kollarında istihdam edilen hükümlüler eliyle yürütülmektedir.

Bu kapsamda çalışmaları Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü Restorasyon ve İnşaat İş Kolu tarafından yürütülen rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı desteği ile hazırlanan tarihi kapalı ceza infaz kurumu (Mahmudiye Kışlası) duvarlarının kuleli giriş kapısı restorasyon uygulaması tamamlanmıştır. Edirne Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan ve İşyurtları Kurumu tarafından finanse edilen tarihi kapalı ceza infaz kurumu duvarlarının kuleli giriş kapısı proje uygulamasına 06/07/2020 tarihinde başlanmış olup, bu önemli tarihi yapı korunarak aslına uygun biçimde restore edilmiştir.

 
Eski Topçu-Süvari Mahmudiye kışlası, hamam ve camiden oluşan Yanık Kışla yapı topluluğu tarihi çevre duvarı ile çevrelenmekte olup, restorasyonu yapılan iki kuleli anıtsal giriş ise bu duvarların güneyinde bulunan kışlanın askeri nizamiye nöbet noktasıdır. Kuleler; 3x3 metre oturum alanına, 50 cm. duvar kalınlığına, 10.5 metre yüksekliğe sahip olup; kurşun kaplı, iki kademeli sivri kubbe üzeri soğan kubbe ile sonlanmaktadır.

İşlevini yitirmesi sebebiyle, atmosferik etki ve fiziksel eskimeye bağlı olarak bozulmaların bulunduğu kule yapılarında; yüzey temizliği yapılmış, özgün malzemeler korunmuş, dayanımını yitiren malzemelerde özgün haline uygun biçimde renovasyon yapılmış, hasarlı çatı konstrüksiyonu, ahşap zemin ve tavan kaplama işlemleri tamamlanmıştır. Yapıyı hava koşullarından koruyamayacak durumdaki ahşap kapı ve pencere doğramaları projesine uygun biçimde yenilenmiş, hasarlı ve yıkılmış bölümlerde yapısal onarım gerçekleştirilmiş, saçak silmeleri ve cephe süslemelerinde yüzey koruma ve onarımı yapılmıştır. Onarım ve iyileştirme çalışmaları ile tarihi ve kültürel eserimiz yeniden kazanılmış, anıtsal kulelerin yeni görüntüsüne uygun çevre düzenlemesi ve aydınlatma da bütüncül ve detaylı biçimde yürütülen çalışmalar ile tamamlanmıştır.

Daha önce yapılan çalışmalar kapsamında; Edirne Kapalı Ceza İnfaz Kurumu sınırları içerisinde bulunan Mahmudiye Kışla Camii kazı çalışmaları ile Açık Ceza İnfaz Kurumu sahasında bulunan Valide Sultan Çeşmesinin ihya ve çevre düzenlemesi tamamlanmış olup, Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü Mimari Restorasyon ve Koruma İş Kolu faaliyetleri ile tarihi ve kültürel mirasımızı korumaya, hükümlülere nitelikli sanat ve meslek bilgisi kazandırmaya devam edecek çalışmalarını sürdürmektedir. 
Fotoğraflar