İŞYURDU PERSONELİNE “KORUMA VE RESTORASYON UYGULAMALARI” SEMİNERİ VERİLDİ

Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü Mimari Restorasyon Uygulamaları İş Kolunda görevli personele Trakya Üniversitesinin desteği ile “Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Koruma ve Restorasyon Uygulamaları Semineri” düzenlendi.

 

Ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliklerinin korunmasına destek sağlamak, tarihi çevre bilincini artırmak ve hükümlülere restorasyon alanında mesleki eğitim vermek amacıyla sosyal sorumluluk çerçevesinde faaliyet yürüten Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığının yakın ilgisi ve takibiyle Edirne Müze Müdürlüğü uzmanlarının denetim ve gözetiminde, Edirne Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü arazi dâhilinde bulunan tarihi eserlerin ve bu eserlere ait kalıntıların restore çalışmalarını kurum bünyesinde açılan Mimari Restorasyon ve İnşaat İş Kolu aracılığıyla gerçekleştiriyor. Bu alanda çalışanların mesleki bilgi, beceri ve tutumlarının artırılması ve yapılan çalışmaların niteliğini artırılması amacıyla 23/07/2020 tarihinde Trakya Üniversitesinin desteği ile “Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Koruma ve Restorasyon Uygulamaları Semineri” düzenlendi.

 

Edirne Adliyesinde üç oturum şeklinde düzenlenen seminerde, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İsmet Osmanoğlu tarafından “Restorasyon Yöntemleri ve Koruma Uygulamaları” ile Öğretim Üyesi Dr. Tülay Canıtez tarafından “Koruma Kavramları ve Korunması Gerekli Kültür Varlıkları” konularında bilgilendirme yapıldı.


COVID-19 kapsamında gerekli tüm sağlık önlemlerinin alındığı seminer sonrasında katılımcılara katılım belgesi düzenlendi.
 

Fotoğraflar