HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK İŞ MAKİNASI OPERATÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ AÇILIŞ TÖRENİ ANKARA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İşyurtları Kurumu tarafından, hükümlü ve tutukluların bireysel özellikleri, ilgi ve ihtiyaçları ve mesleki eğilimleri gibi kriterleri de dikkate alarak, onları ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli birer meslek elemanı olarak yetiştirme amacıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle hükümlülere yönelik açılan iş makinesi operatörlüğü eğitimi açılış töreni, Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

14 Ocak 2020 tarihinde saat 14.00’te Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Etlik Eğitim Merkezinde gerçekleşen törene; Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumu Başkanı Murat Atan, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol, Devlet Su İşleri Makine İmalat ve Donatım Dairesi Başkanı Abdullah Ekin, İşyurtları Kurumu Tetkik Hâkimleri Fettah Çavuş ve Ali Coşkun; her iki kurum yöneticileri ve personeli ile hükümlü kursiyerler ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmaları yapıldı. Açılışta konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, “Her iki Bakanlığımız da çok önemli başarılara imza atmış, reform niteliğinde birçok çalışma yürütmüş büyük kurumlarımızdır. Adalet Bakanlığımız, hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması kapsamında ve bilhassa İşyurtları Kurumu tarafından mesleki eğitimde yoğunlaşan eğitim ve iyileştirme çalışmalarıyla; Bakanlığımız bünyesindeki tarım alanlarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarla; hayvancılık alanındaki büyük ölçekli projelerle ülkemizin değerlerine sahip çıkarken, Tarım ve Orman Bakanlığımız da tüm bu çalışmalara desteğini ve katkısını esirgememiş; hükümlülere yönelik iş makinesi ve sondörlük eğitimleri, tarım ve hayvancılık eğitimleri, tarımsal alanların sulama ihtiyaçlarının giderilmesi ve daha birçok konuda bizimle iş birliği yapmıştır. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte bu iş birliği artarak devam edecek, ülkemizin yüz akı durumundaki çalışmalara yenileri katılacaktır.

Protokolü Bakanlığımız adına yürüten Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumu; hükümlü ve tutukluları mesleki bilgi, beceri ve tutum bakımından geliştiren; onların kendine güvenen, girişimci, milli değerlere saygılı bireyler olarak yeniden topluma kazandırmak üzere yetiştiren çok özel bir kurumumuzdur. Bugün itibarıyla Ülkemizin her bir köşesinde yer alan 309 işyurdu müdürlüğü bünyesinde oluşturulan atölye ve tesislerde faaliyet gösteren İşyurtları Kurumu, 180’den fazla meslek alanına ilişkin iş kolunda iş başı mesleki eğitim vermekte, bu eğitimi üretime dönüştürerek daha gerçekçi, özel sektör ihtiyaçlarına uygun niteliğe bürünmesini sağlamaktadır. İşyurtları Kurumu bugün itibarıyla yılda 60.000 hükümlüye meslek eğitimi vermesiyle ülkenin yetişkin eğitimi yapan en büyük kurumları arasında bulunmakta; mobilyadan tekstile, el sanatlarından kuyumculuğa, tarım ve hayvancılıktan gıda üretimine kadar birçok alanda yapmış olduğu üretimlerle de marka haline gelmiş durumdadır. Bu çalışmalarından dolayı emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, ayrıca böyle anlamlı bir iş birliğine vesile olduğumuz için de kendimizi şanslı saydığımızı belirtmek istiyorum.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin de Devlet Su İşleri tarafından yapılan çalışmaları özetleyerek başladığı konuşmasında, İşyurtları Kurumuyla yapılan bu anlamlı çalışmadan söz ederek, başta Kurum Başkanı Murat Atan nezdinde tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılışın ardından eş zamanlı olarak Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde hükümlülere yönelik başlayan sondörlük eğitimi açılışı için yapılan programa canlı bağlantı sağlandı. Sesli ve görüntülü olarak yapılan görüşme sonunda heyet tarafından eğitim merkezi gezilerek yerinde incelemelerde bulunuldu.

Basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği program yapılan röportajların ardından sona erdi.

 

Fotoğraflar