HONAMLI KEÇİ YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİNDE İLK ADIM ATILDI

Burdur E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde 2019 yılında açılan tarım ve hayvancılık iş kolu çalışmaları kapsamında, Yörük kültürü ile özdeşleşen ve dünyada sadece Teke Yöresinde yaşayan keçi türünün yaygınlaşması amacıyla hayata geçirilmesi planlanan “Honamlı Keçi Yetiştiriciliği Projesi” için İlk adım atıldı.
 

Proje kapsamında ağıl binaları inşaatı için Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Dr.Özkan GÜRDOĞAN, Cumhuriyet Savcısı Osman COŞKUNPINAR ile işyurdu yöneticileri ve personelinin katılımı ile temel atma töreni gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2020 yatırım programına da alınan 1250 m2 kapalı alana sahip keçi ağılı içerisinde yaklaşık 800 küçükbaş hayvan barındırılması planlanıyor.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile koordineli olarak yürütülen projede, verimliliğiyle ünlü ve ırksal özellikleri bakımından farklı bir Honamlı Keçisi yetiştirilerek hayvancılık alanında yerli ve milli üretimin desteklenmesi yoluyla hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Ayrıca aynı arazi içerisinde tarımsal ürün olarak 1200 adet ceviz ağacı dikilmiş olup arpa, yonca, kavun ve karpuz yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

 

Fotoğraflar