Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde Teneke Kutu İmalat Atölyesi Açılıyor

        Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesindeki Teneke Kutu İmalat Atölyesinin gelişen gıda standartlarına uygun olarak makine ve ekipmanların modernizasyonun yapılması için çalışmalar yürütülmektedir. Bu amaçla hazırlanan projenin 1.526.273,00 TL’lik toplam bedelinin 985.861,94 TL’lik kısmı Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile yapılan işbirliği çerçevesinde hibe alınarak karşılanmıştır.

        Kurumumuzun Teneke Kutu Ambalaj Atölyesinde yıllarca 5 ve 18 litrelik teneke imalatı yapılarak, il ve bölge genelindeki teneke kutu ihtiyacı büyük ölçüde karşılanmaya çalışılmıştır. Yeni gıda kodeksi ve gelişen standartların takibi amacıyla teneke kutu üretim sisteminde ve imalatta kullanılan makinelerde revizyona gidilmiştir.

        Proje kapsamında oluşturulması planlanan Teneke Kutu Ambalaj Atölyesi ile ilk etapta 5 litrelik teneke kutu yapımı yapılacak olup, daha sonra değişik ebatlarda ve türlerde imalatlar yapılması planlanmaktadır.

      Bu kapsamda projemizle, teneke kutu imalatındaki deneyim ile yeniden üretim yapılırken, zeytinyağı üretimi yapan işyurdu müdürlüklerimize ve ayçiçek yağı üretimi yapan kamu sektörüne hizmet verilecek olup, mesleki eğitim amacıyla atölyede çalıştırılacak 30 civarında hükümlünün de bölgemizde benzer üretim yapan kuruluşlarda istihdama katılması hedeflenmektedir.

        İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığımızın öncülüğünde, Türkiye genelinde işyurdu faaliyetleri için ceza infaz kurumlarımız ile kalkınma ajanslarının ortak çalışmaları neticesinde çeşitli alanlarda yeni projeler geliştirilmektedir. Bu suretle, mevcut üretim faaliyetlerinin çağın gereksinimlerine uygun olarak yerel ve ulusal istihdam politikaları doğrultusunda yapılandırılması ve modernizasyonu için çalışmalar yürütülmektedir. İşyurtları Kurumu Başkanlığımız tarafından yapılan çalışmalar büyük bir hızla devam etmektedir.

          Kamuoyuna saygı ile duyulur.