AMBALAJ ATIĞI TOPLAMA VE AYIRMA TESİSİ İLE KOMPOST ÜRETİM TESİSLERİ TÖRENLE HİZMETE GİRDİ.

Sıfır Atık Projesi çerçevesinde Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde kurulan Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi ile Kompost Üretim Tesisleri 20.08.2019 tarihinde yapılan törenle hizmete girdi.


Açılışa, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri Kurumu Başkanı Murat Atan, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman, İşyurtları Kurumu Tetkik Hâkimi Fettah Çavuş, Cumhuriyet Savcısı Erdinç Hakan Dabakoğlu, Ziraat Bankası 1. Bölge Başkanı Ali Aras, kurum yöneticileri, basın mensupları ve diğer davetliler katıldı.


Başkan Murat Atan ile birlikte açılış kurdelesini kesen heyet daha sonra Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi ile Kompost Üretim Tesisleri gezerek toplama, ayırma, depolama ve üretim konularında yetkililerden bilgi aldı.  


Kampüs içerisinde yer alan 5 ton/gün kapasiteli Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi ile 800 kg/ay kapasiteli Kompost Üretim Atölyesiyle, 1825 ton/yıl ambalaj atığının işlenmesi, hükümlü ve tutuklulara atıkların geri dönüşümü konusunda eğitim verilerek projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması, kamu beşeri sermayesinin güçlendirilmesi ve hükümlülerin tahliye sonrası istihdam edilebilirliklerinin desteklenmesi,  çevre kirliliğinin engellenerek sürdürülebilir çevreye katkı sağlanması ile üretilen kompost sayesinde kuruma ait tarım arazilerinin gübre maliyetlerinin düşürülmesi ve organik tarım uygulamalarına geçisin hızlandırılması amaçlanıyor.
 

Fotoğraflar