19 ADALET MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİNİN AÇILIŞI ADALET BAKANI SAYIN ABDÜLHAMİT GÜL VE MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN MAHMUT ÖZER TARAFINDAN FOÇA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Eğitim Öğretim İş Birliği Protokolü kapsamında ceza infaz kurumları bünyesinde oluşturulan 19 Adalet Mesleki Eğitim Merkezinin toplu açılışı Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer'in katılımıyla gerçekleşti.

28 Aralık 2021 tarihinde Foça’da yapılan toplu açılış töreninde Kırşehir Ahi Evran, Beşikdüzü, Isparta, Kocaeli, Maltepe, Silivri, Elazığ, Adana, Afyonkarahisar, Bandırma, Foça, Diyarbakır, Türkoğlu, Edirne, İzmir Aliağa, Kayseri Bünyan, Kilis ve Gemlik Açık Ceza İnfaz Kurumlarında oluşturulan Adalet Mesleki Eğitim Merkezlerinin canlı bağlantıyla toplu açılışı yapıldı. Açılışı yapılan okullarda öğrenim gören hükümlü ve tutuklu öğrenciler beceri eğitimlerini işyurdu atölyelerinde yaparak okul sonunda ustalık belgesine, iş yeri açma belgesine ve meslek lisesi diplomasına ulaşabilecek. Açılacak okul sayısının 2023 yılı sonu itibarıyla 101 olması hedefleniyor.

Açılış törenine Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Ceza ve Tefkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, İşyurtları Kurumu Başkanı İhsan Özgür Çetin, milletvekilleri, yargı mensupları, mülki amirler, belediye başkanları ile her iki Kurumun yöneticileri ile açılış için canlı bağlantıyla törene katılan yerlerin mülki amirleri, yargı mensupları ve kurum yöneticileri katıldı.

Tören öncesi Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül ve beraberindeki heyet tarafından Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu işyurdu atölyeleri gezilerek kendilerine yerinde bilgi verildi. Daha sonra kurum konferans salonunda yapılan törende, Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer ‘in ve  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ‘ün konuşmaları sonrasında  telekonferans sistemi ile 19 ilde kurulan adalet mesleki eğitim merkezlerinin toplu açılışı yapıldı.

Fotoğraflar