İŞYURTLARINDAN ÇEVRECİ BİR ADIM DAHA: “YEŞİL OYUNCAK”
 5676

İşyurtları Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren Tavşanlı T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen organik oyuncaklar üretiyor.

Çocukların hayal dünyalarının gelişmesine ve geleceklerini yönlendirmede önemli rol oynayan oyuncakları organik malzemelerden üreten, EN71-3 standartlarına uygun olarak ağır metal içermeyen ve insan sağlığına zararı olmayan su bazlı boyalar ve vernikler kullanarak süsleyen Kurum, hem tutuklu ve hükümlülere hem de topluma insanı ve çevreyi koruma konusunda örnek oluyor.

Ağırlıklı olarak çam ve gürgen ağaçları, nadiren de ceviz ve kavak ağaçları kullanılarak üretilen ve “Yeşil Oyuncak” olarak tanımlanan ahşap oyuncakların, üretildiği malzeme bakımından sağlığa zararlı olmamasının yanında, sağlamlığı bakımından ve her yaş grubuna hitap edebilmesi bakımından da avantajları bulunuyor.

Üretiminde karbon salınımı olmayan, minimum seviyede elektrik enerjisi kullanılan ve yüksek düzeyde insan emeği bulunan oyuncaklar; bu alanda eğitim verilen tutuklu ve hükümlülerce, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerin siparişleri doğrultusunda üretiliyor.

 

Fotoğraf Galerisi

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı | 2018