İskenderun M Tipi’nden Enerji Verimliliği Konusunda Örnek Çalışma

Başkanlık27 Kasım 2017 Pazartesi

Günümüzde hızla artan nüfus, gelişen sanayi enerji verimliliği konusunu sürekli olarak gündemde tutmamıza yol açıyor. Özellikle modern yaşamın vazgeçilmezi elektrik enerjisi verimlilik çalışmaları konusunda Ar-Ge birimlerini en fazla meşgul eden konulardan biri. Ampul teknolojisi bu çalışmalar arasında en çok yol kat edilen alanlar arasında yer alıyor. Bugün tüm dünyada enerji tasarruflu ve uzun ömürlü ampuller yaygın bir şekilde kullanılmaya başlarken, eski tip sarı ışık yayan ampuller ise daha az tercih edilmeye başlandı. Enerji tasarrufu ve dayanıklılık konusunda LED olarak adlandırılan ampuller ise ilk sırada bulunuyor.

İskenderun M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bu alanda önemli çalışmalar yapan kurumların başında geliyor. 2010 yılında kurmuş oldukları elektrik-elektronik işkolu bugün LED üretimiyle kamu kurumları arasında bir anlamda çığır açmış durumda.

İşyurdu müdürlüğünün 2010 yılında faaliyete geçen elektrik-elektronik atölyesinde dış aydınlatma sistemlerinde kullanılan LED projektör, sokak lambası, wallwasher serisi lambalar ile iç aydınlatma sistemlerinde kullanılan LED Florasan, LED Panel ve LED ampul üretimi yapılıyor. 7 ve 11 watt olarak iki farklı tipte üretilen ampullerin çipi ve kasası ithal olup sürücüsü yerli üretim. En kaliteli malzemeden yapılan LED’ler özellikle 24 saat sürekli aydınlatma ihtiyacı olan ceza infaz kurumları için verimlilik ve dayanıklılık açısından büyük bir fayda sağlarken kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması açısından örnek teşkil ediyor.