İşyurtları Kurumunca Zeytin Hasadı İle Birlikte Soğuk Sıkım Zeytin Yağı Ve Sofralık Zeytin Üretimine Başladı

Başkanlık17 Kasım 2017 Cuma

İşyurtları Kurumunca meslek sahibi olmayan hükümlülerin meslek sahibi olması veya meslek sahibi olan hükümlülerin var olan mesleklerinin geliştirilmesi amacıyla tarımsal alanda sürdürülen meslek eğitimleri kapsamında İşyurtları Kurumunun kendi arazilerinde iyi tarım uygulamaları ile üretilen zeytinlerin hasadı başladı. Toplanan zeytinlerden; İşyurtları Kurumunun kendi soğuk zeytin sıkma tesislerinde zeytinyağı üretilmekte ayrıca İşyurtları Kurumunun kendi zeytin paketleme tesislerinde sofralık zeytin haline getirilmektedir.

Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğündeki, Aydın E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğündeki, Seydikemer Eşen T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğündeki, Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğündeki, Türkoğlu Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğündeki, Toprakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğündeki, Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğündeki ve Bergama M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğündeki arazilerde yetiştirilen zeytin ağaçlarından bu yıl 140 ton zeytin rekoltesi beklenmektedir.

Zeytinler; İşyurtları Kurumu tarafından Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğüne kurulan günlük 20 ton zeytin işleme kapasitesine sahip "Soğuk Sıkım Zeytinyağı Üretim Tesisinde" zeytin yağı haline getirilmekte ayrıca Gemlik Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde ve Akhisar Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünde kurulan iki ayrı yıllık 500 ton kapasiteli sofralık zeytin üretim ve paketleme tesisinde sofralık zeytin olarak paketlenmektedir.

İşyurtları Kurumunca her yıl 5.000 adet zeytin ağacı dikilmekte ayrıca kamu kurumları ile protokoller yapılarak kamu arazilerinde bulunan zeytin ağaçlarının bakımı yapılmaktadır.

İşyurtları Kurumu tarafından üretilen soğuk sıkım zeytinyağı ve sofralık zeytinler İşyurtları Kurumu Fuarlarında ve Satış Mağazalarında satışa sunulmaktadır.