İŞYURDU ÇALIŞMALARI ULUSAL BASINDA YER BULMAYA DEVAM EDİYOR
 2720
Hükümlü ve tutuklulara meslek edindirmek ile var olan meslek ve sanatlarını koruyup geliştirmek amacıyla Ülke çapında 302 işyurdu müdürlüğünde 180’den fazla iş kolunda faaliyet gösteren bir kurum olan İşyurtları Kurumu sık sık görsel ve yazılı medyada yer buluyor.

Özellikle son dönemde istihdama yönelik meslek dallarıyla ilgili çalışmalarını yoğunlaştırmasıyla basının ve kamuoyunun dikkatini çeken işyurtları, gerek yerine getirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle gerekse dünyaya örnek teşkil eden işbaşı eğitim ve üretim modeliyle medya kuruluşlarının gündeminde yer alıyor.

Sadece geçtiğimiz birkaç ay içinde birçok televizyon haber programına ve gazete haberine konu edilen işyurtları, son olarak Maltepe 2 No’lu Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde faaliyet gösteren işyurdu atölyeleri ile ulusal basında haberlere konu oldu.

İşyurtları Daire Başkanlığı Tetkik Hâkimi Murat Ünlü tarafından tanıtılan çalışmalar basın mensupları tarafından ilgiyle karşılandı. Ana haber bültenlerinde ve çeşitli gazetelerde yayınlanan haber içeriklerinde; çalışan hükümlü ve tutuklu sayısı, faaliyet alanları, üretilen ürünler, yürütülen mesleki eğitim çalışmaları, istihdam olanakları, hükümlü ve tutuklulara ödenen ücretler gibi hususlar yer aldı.

Basın mensuplarının ziyareti esnasında bilgi veren Hâkim Murat Ünlü çalışmaları şu şekilde özetledi: "İnfaz sisteminin temel amacı, hükümlülerin eğitim ve iyileştirme faaliyetleri ile ıslah edilerek yeniden suç işlemelerini engelleyici etkenleri güçlendirip toplumu suça karşı korumaktır. İyileştirme faaliyetleri içinde yer alan çalışma; hükümlü ve tutukluların yeniden sosyalleşmesi, üretken bireyler olarak kanunlara, nizamlara, toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumlarının sağlanması için çok etkin ve önemli bir yer tutmaktadır. Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumu da hükümlü ve tutukluların meslek ve sanatlarının korunup geliştirilmesi amacına yönelik olarak çalışmalarını sağlamak üzere işyurtları açmak, bunların bütün mali ve idari işlerini bir merkezden düzenlemek ve yönetmek amacıyla kuruldu. Bu sistemde suç bir anlamda kendiliğinden önlenmiş oluyor. Mahkûmlar çalışarak daha kaliteli zaman geçirmekte ve böylece cezalarını daha faydalı şekilde doldurmaktadır. Kaliteli zaman geçirdikleri ve çalışarak değer ürettikleri için de hem mutlu oluyorlar hem de kendilerine ve ülke ekonomisine katkı sağlıyorlar."
 

Fotoğraf Galerisi

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı | 2018